Nowoczesna ochrona obwodowa – Varya Perimeter

mar 18, 2021

Nowoczesna ochrona obwodowa

Szybki rozwój technologii już dawno wkroczył do branży Security, dlatego wprowadzane są przeróżne, nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Nie inaczej jest z podejściem do ochrony perymetrycznej, w tym systemów detekcyjnych montowanych na ogrodzeniu. Dzięki temu elektroniczne zabezpieczenia są możliwe nie tylko w obszarze budynków, ale również prowadzona jest skuteczna ochrona na zewnątrz, uniemożliwiając przeniknięcie intruzów. Jakie daje możliwości inwestorowi? Ochrona obwodowa ułatwia nie tylko wykrycie wejścia nieuprawnionych osób na posesję, ale również ich odstraszenie. Dzięki temu możliwy jest szybszy przyjazd grupy interwencyjnej, nie dopuszczając do dewastacji lub kradzieży mienia.

Nowoczesna ochrona obwodowa – systemy napłotowe

Zabezpieczenia przed napadem i włamaniem są wspierane przez monitoring wizyjny, który sprawdził się, jako efektywna metoda monitorowania takich zdarzeń. Zabezpieczenia elektroniczne zewnętrzne występują w najróżniejszych formach takich jak: czujki zewnętrzne laserowe i mikrofalowe, bariery mikrofalowe oraz napłotowe systemy bezpieczeństwa

Najbardziej skutecznym rozwiązaniem w zabezpieczeniu terenu zewnętrznego są systemy napłotowe. Umożliwiają szybkie i wczesne alarmowanie, a to z kolei wiąże się z niezawodnością ochrony danego obiektu. Pozwala to służbie ochrony na skuteczną i sprawną reakcję, która najczęściej kończy się rezygnacją intruzów z wejścia na teren chroniony. Nowoczesna, bezprzewodowa ochrona obwodowa wyeliminowała problem z systemami kablowymi (wyładowania atmosferyczne, długi montaż, pogryzienie przez zwierzęta). Varya Perimeter to rozwiązanie radiowe z szyfrowaną transmisją w paśmie 868 MHz. Brak kabli i szybkie montowanie detektorów na płotach to ekonomiczne rozwiązanie dla Inwestorów jak i usprawniające pracę firm zajmujących się ochroną obiektów. System Varya Perimeter zabezpiecza ogrodzenia, bramy i furtki (drewniane, siatkowe, stalowe, panelowe, z blachy). Wdrożenie systemu nie wymaga okablowania i instalacji dodatkowego wyposażenia, takiego jak izolatory zwarć i moduły wejść alarmowych do podłączenia zewnętrznych czujników do monitoringu bram.

Nowatorskie detektory w ochronie obwodowej – Varya Perimeter

Nie trzeba już wykorzystywać dedykowanych barier podczerwieni, nowoczesna ochrona obwodowa pozwala wyśledzić źródło alarmu włamaniowego z dużą precyzją nawet do jednego przęsła ogrodzenia, osiągając rozdzielczość 1 m, już w linii ogrodzenia. Stworzono nowatorskie detektory, które składają się nie tylko z akceleratorów, ale również żyroskopu, którego zadaniem jest pomiar położenia kątowego. Wyeliminowało to fałszywe alarmy a dodatkowo pozwoliło uzyskać efektowne urządzenie dopasowane kolorystycznie do danego ogrodzenia (dowolny kolor z palety RAL).

Najważniejsze parametry System Varya Perimeter

 • Detektor dwupomiarowy do zabezpieczania ogrodzenia.
 • Komunikacja odbywa się za pomocą odpornego na wszelkie zakłócenia zaszyfrowanego protokołu działającego w częstotliwości 868 MHz.   
 • Zastosowane sensory to 3 osiowy akcelerometr oraz żyroskop.
 • Wodoodporność obudowy to IP67, co oznacza, że detektor jest całkowicie pyłoszczelny a jego zawartość jest odporna na krótkotrwałe zanurzenie w wodzie.
 • Długość zabezpieczonego ogrodzenia z jednego urządzenia centralnego wynosi 5 0000 metrów.
 • Detektory w systemie Varya Perimeter są umieszczane na co drugim przęśle, najczęściej, co 5 m, chociaż można również zainstalować na każdym przęśle.
 • Wysoka precyzja detekcji.
 • Dowolny podział perymetru na konkretne strefy alarmowe.
 • Inteligentny pomiar mechanicznych właściwości ogrodzenia z dużą szybkości transmisji sygnału alarmowego do jednej sekundy.
 • Brak fałszywych alarmów, które wcześniej były spowodowane zmieniającymi się warunkami środowiskowymi. System bezprzewodowy nie jest podatny na wyładowania wysokonapięciowe podczas burzy, nie obawia się zwarć i nie wymaga instalacji dodatkowych zabezpieczeń.
 • Zabezpieczenie furtek i bram, wyposażenie tej ochrony obwodowej w czujniki Hallotronowe.
 • Działanie urządzenia w zakresie temperatur -40 do + 70°C.

Korzyści z nowatorskich detektorów w ochronie obwodowej Varya Perimeter

Szybki montaż i demontaż pozwala na zastosowanie systemu zarówno na obiektach stacjonarnych, jak i do zabezpieczenia granic tymczasowych magazynów, parkingów, placów budowy, a także podczas różnego rodzaju imprez. W przypadku awarii jednego z detektorów sygnał w linii przesyłany jest do następnego, nie zaburzając pracy systemu. Firma wykonująca ochronę obiektu posiada wiedzę na temat miejsca, w którym zaszło coś niepokojącego. Varya Perimeter to najbardziej zaawansowany system w segmencie sprzętu ochrony obwodowej, który wykorzystuje detektory z czujnikami MEMS. Każdy z nich monitoruje swój własny segment ogrodzenia i przesyła informacje o wykrytym typie zderzenia do sterownika za pośrednictwem wspólnego kanału bezprzewodowego.

Bezprzewodowe detektory RFID montowane są bezpośrednio na ogrodzeniu i tworzą ciągłą pętlę alarmu bezpieczeństwa. Detektory FLA montowane na poszczególnych częściach ogrodzenia, rejestrują wszelkie próby wspinania się, uszkodzenia, a także manipulacje samymi urządzeniami. Natomiast transmisja danych odbywa się zgodnie z zasadą: sygnał jest sekwencyjnie przesyłany z jednego detektora do drugiego do jednostki monitorującej, która przekierowuje wszystkie informacje do centralnego sterownika FLU w celu dalszego przetwarzania.

Nowoczesna ochrona obwodowa - Varya Perimeter

Najnowsze aktualności

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę...

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów

Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie...