Systemy zwalczania dronów

paź 6, 2022

Zastosowanie dronów w ochronie

Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie nazywane jest bezobsługowym, gdy jest sterowane zgodnie z programem (autonomicznie) lub zdalnie przez operatora. Początkowo technologia ta znalazła zastosowanie w sferze wojskowej. Drony naziemne i powietrzne aktywnie uczestniczą i biorą udział w rozpoznaniu. Ale czy są nieszkodliwe? Tylko na pierwszy rzut oka, coraz częściej są bowiem wykorzystywane do nielegalnych celów. Zagrożenia związane z działalnością dronów stały się oczywiste. Obecnym problemem jest np. ochrona obiektów infrastruktury krytycznej oraz imprez masowych.

Dostępne są już jednak rozwiązania, które zapewniają wykrycie, obserwację oraz neutralizację tych bezzałogowych pojazdów latających.

Zaawansowane technologicznie systemy zwalczania dronów

Aby skutecznie chronić się przed dronami, muszą one najpierw zostać wykryte z precyzyjnym określeniem ich lokalizacji, a dopiero potem należy podjąć działania mające na celu przeciwdziałanie temu zagrożeniu. Systemy radarowe mogą nie tylko wykryć drona w odległości kilku czy kilkunastu kilometrów, ale także określić zasięg i kierunek.

Systemy radarowe 3D są gwarancją sprawnego śledzenia bezzałogowych pojazdów powietrznych w obrębie 360 stopni na przestrzeni od 3 do 5 kilometrów. Wyposażone w nowatorski sensor radarowy (FMCM), zapewniają obniżenie częstotliwości przetwarzania informacji. RADAR 3D dzięki zastosowaniu technologii MIMO (wielokrotne wejście i wyjście) a także transmisji wieloantenowej powoduje, że wykrywanie takich obiektów jest dokładniejsze.

ecnie najbardziej zaawansowane system zwalczania dronów pracujący w oparciu o technologię MHT, czyli śledzenia multi sensorowego i automatycznego sprawdzania gromadzonych informacji. Jak przebiega konwersja danych radarowych? Odbywa się to w urządzeniu na komputerze pokładowym i możliwe jest odróżnienie dronów od innych poruszających się obiektów, dlatego ilość fałszywych alarmów znacznie maleje.

 Znaczenie radarów w systemach zwalczania dronów

Radary są częścią systemu zwalczania dronów co daje możliwość efektywnego monitorowania ochranianego terenu na wielu płaszczyznach bez martwych punktów. To pozwala na wykrycie niepożądanych dronów w każdym przypadku. System radarowy zawiera wiele autorskich rozwiązań co pozwala przeprowadzić jego konfigurację pod konkretne potrzeby klienta. Są on dostępne w dwóch wersjach: typ stacjonarny jest dedykowany do permanentnej ochrony konkretnego terenu bądź też obiektu, natomiast typ mobilny przeznaczony jest do swobodnego przemieszczania w odniesieniu do istniejących potrzeb. Bez względu na typ tego systemu radarowego zapewnia on najlepszą efektywność pod kątem docelowego zastosowania. Ważne! Systemy zwalczania dronów są odporne na wszystkie warunki atmosferyczne, ponadto posiadają wytrzymałość na różne uszkodzenia MIL-STD-810.

Jak zbudowany jest radarowy system zwalczania dronów?

  • Sensor wizyjny – automatyczne nakierowanie kamery po wykryciu drona przez radar. Wyposażony jest w kamerę dzienną oraz nocną (PTZ) ze zmiennym zoomem oraz kamerę termowizyjną. Dodatkowo głowica multispektralna może zostać wyposażona dodatkowo w dalmierz laserowy
  • Sensor akustyczny – składa się z matrycy mikrofonowej (np. 8-elementowej) z cyfrowym formowaniem wiązki. W ten sposób możliwa jest akustyczna detekcja drona i jego położenia.
  • Sensor RF – jest to analizator fal radiowych. Analiza przeprowadzana jest pod kątem detekcji określonych rodzajów transmisji: np. sterowanie dronem przez operatora, przesyłanie strumienia wideo.
  • Oprogramowanie – jest to platforma integrująca, która pozwala na zbieranie informacji ze wszystkich dostępnych sensorów. Oprogramowanie daje operatorowi pełną świadomość sytuacyjną i pozwala na szybkie podejmowanie właściwych decyzji.

Jak działa system zwalczania dronów? Po wykryciu drona wysyłany jest alarm do centrum monitoringu. Na ekranie operatora od razu wyświetlany jest obraz z kamery. Kamera przez cały czas podąża za celem, dzięki analizie wideo i precyzyjnemu naprowadzaniu radarowemu.
Operator systemu na podstawie wszystkich informacji, może podjąć decyzję o neutralizacji drona za pomocą jammera.

Gdzie niezbędne są systemy zwalczania dronów?

Systemy zwalczania dronów znajdują zastosowanie:

  • W obiektach rządowych
  • Na obiektach infrastruktury krytycznej
  • W obiektach penitencjarnych
  • Na lotniskach
  • Na stadionach
  • W trakcie imprez masowych

Dlaczego warto korzystać z systemów zwalczania dronów?

Zastosowanie systemu ochrony przed bezzałogowymi statkami powietrznymi umożliwia szybką detekcję, określenie współrzędnych i parametrów ruchu, tłumienie kanałów sterowania i nawigacji, a także podjęcie działań w celu zatrzymania operatora drona. Tradycyjne systemy zabezpieczeń nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony obiektów infrastruktury krytycznej przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami związanymi z użyciem dronów.

Drony to bezzałogowe pojazdy powietrzne które posiadają kamery i podsłuchy, a to stanowi poważne zagrożenie dla poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Dodatkowo drony mogą przenosić np. ładunki wybuchowe.  Innowacyjne system zwalczania dronów są niezwykle skuteczny i przewyższają sprawność działania wiele znanych dotąd rozwiązań komercyjnych.

Pozostałe aktualności

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę dostępu do towarów, kosztowności czy nawet informacji. Jak działają...

Wykorzystanie radarów w systemach zabezpieczenia technicznego

Wykorzystanie radarów w systemach zabezpieczenia technicznego

W dobie rosnącej popularności systemów wizyjnych, analityki czy czujników ruchu radary zeszły na dalszy plan, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wciąż znajdują się one w powszechnym użyciu. Wykorzystujemy je między innymi w systemach zabezpieczenia...