Wykorzystanie radarów w systemach zabezpieczenia technicznego

lis 28, 2022

W dobie rosnącej popularności systemów wizyjnych, analityki czy czujników ruchu radary zeszły na dalszy plan, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wciąż znajdują się one w powszechnym użyciu. Wykorzystujemy je między innymi w systemach zabezpieczenia technicznego, na przykład w kontekście budynków czy większych obiektów infrastrukturalnych. Jakie zastosowanie mają tam radary?Jak działa radar? Zadaniem radaru jest do wykrywanie za pomocą fal radiowych obiektów powietrznych, nawodnych oraz lądowych, takich jak samoloty, śmigłowce, rakiety, statki oraz obiektów terenowych. Ponadto, radary dopplerowskie mogą wykrywać nie tylko obiekty, ale również prędkość, z jaką te się przemieszczają. W radarze aktywnym nadajnik radaru emituje wiązkę promieniowania w kierunku monitorowanego obszaru, sygnał odbija się od obiektu i jest odbierany w odbiorniku znajdującym się zazwyczaj w tym samym miejscu co nadajnik. Urządzenia radarowe znajdują obecnie zastosowanie w wielu branżach, między innymi w ochronie. Dzięki nim można konstruować efektywne systemy zabezpieczenia technicznego, które w porę ostrzegą odpowiednie osoby o zagrożeniu.
Dlaczego warto wykorzystywać radary w systemach zabezpieczenia technicznego? Obecnie systemy zabezpieczające korzystają w dużej mierze z czujników ruchu bądź elementów wizyjnych, jednak nie należy zapominać o radarach, które zapewniają jeszcze lepszą ochronę.
Jak się okazuje, radary wykrywają czołgające się, idące lub biegnące osoby, które – być może – będą chciały wejść na teren obiektu. Można więc powiedzieć, że wykryją one złodzieja czy włamywacza, który stara się maskować jak najlepiej. Oczywiście, radar wykryje również różnego rodzaju pojazdy, poruszające się w jakimś konkretnym, wyznaczonym obszarze. Dzięki temu może służyć nie tylko do ochrony lądowej, ale również wodnej oraz powietrznej.

Jak zaplanować radarowy system zabezpieczenia technicznego?
Nie ulega wątpliwości, że wysokiej klasy systemy zabezpieczenia technicznego pozwolą nam poradzić sobie z ewentualnym zagrożeniem, głównie dzięki szybkiej i skutecznej detekcji. Sam monitoring to jednak za mało, aby mówić o efektywności – system powinien być dodatkowo wyposażony w radar. Zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych rozwiązań to zadanie dla specjalistów. Samodzielnie trudno jest bowiem określić, jaka ochrona będzie najkorzystniejsza, zwłaszcza w przypadku naprawdę dużych obiektów. Ponadto, w planowaniu systemów zabezpieczenia technicznego powinniśmy korzystać z nowoczesnych technologii, które w znaczący sposób ułatwiają codzienną pracę oraz zwiększają bezpieczeństwo. Radary, choć stosowane od bardzo dawna, wciąż znajdują zastosowanie i są elementem urządzeń, służących do ochrony zarówno niewielkich, jak i bardzo dużych obiektów wodnych czy lądowych.

Gdzie wykorzystać radarowe systemy zabezpieczenia technicznego?
Radarowe systemy zabezpieczenia technicznego mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach, w których potrzebne jest monitorowanie i wykrywanie obiektów lub osób w określonym obszarze. Przykłady takich sytuacji to:

1. Ochrona granic: Radarowe systemy mogą być wykorzystywane do monitorowania ruchu granicznego oraz wykrywania nielegalnych przekroczeń granicy.

2. Bezpieczeństwo lotnisk: Radarowe systemy mogą być wykorzystywane do monitorowania ruchu samolotów na lotnisku oraz wykrywania obiektów niebezpiecznych, takich jak ptaki czy drony, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów.

3. Ochrona przemysłowa: Radarowe systemy mogą być wykorzystywane do monitorowania ruchu maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych oraz wykrywania nieprawidłowości w ich pracy.

4. Ochrona obiektów: Radarowe systemy mogą być wykorzystywane do monitorowania ruchu wokół obiektów ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, takich jak elektrownie czy magazyny.

5. Ochrona środowiska: Radarowe systemy mogą być wykorzystywane do monitorowania ruchu zwierząt wokół ważnych obiektów, takich jak rurociągi czy elektrownie, oraz wykrywania niebezpiecznych sytuacji, takich jak nielegalne wycinka drzew czy połowy ryb.

Pozostałe aktualności

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę dostępu do towarów, kosztowności czy nawet informacji. Jak działają...

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów

Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie nazywane jest bezobsługowym, gdy jest sterowane zgodnie z programem...