Jaką wybrać ochronę dla obrazów i dzieł sztuki?
Dzieła sztuki mogą cechować się imponującymi cenami. Oczywiście zależy to od wielu kwestii i nie każdy obraz bądź rzeźba osiągnie spektakularne wartości. Nie będziemy skupiać się na kwestii tego, od czego zależy wartość różnych dzieł sztuki. Skupimy się na innym aspekcie, którym jest ich odpowiednia ochrona. Trudno wyobrazić sobie inwestycję w przedmiot, który nie będzie właściwie zabezpieczony. Ponadto nie zawsze to kupno sprawia, że stajemy się posiadaczami jakiegoś dzieła. Oprócz tego omawiany kategoria jest trudna do wyceny. Nie zawsze jesteśmy w stanie skutecznie oszacować wartość danego np. obrazu. W przypadku wartościowych tytułów konieczne jest zadbanie o ich długowieczność. Jednocześnie dzieła sztuki chętnie stają się łupem dla złodziei. Niejednokrotnie ich wartość jest bardzo duża, a jednocześnie rozmiary niewielkie. Tematem zabezpieczenia powinni się zajmować zarówno prywatni kolekcjonerzy, jak i instytucje takie jak muzea. Łatwo więc zauważyć, że może to być łakomy kąsek dla oszustów. Jaką wybrać ochronę dla obrazów i innych dzieł sztuki?
Detektory jako skuteczna forma ochrony obrazów
Efektywnym rozwiązaniem, które z łatwością pozwala na wykrycie niebezpieczeństwa, są detektory. Pozwalają one na wykrycie nawet bardzo delikatnego dotknięcia. Skuteczne systemy realizują to dzięki zastosowaniu akcelerometru trzyosiowego oraz żyroskopu. Dzięki temu jakakolwiek styczność z dziełem sztuki zostanie od razu zaalarmowana. Ponadto najlepsze rozwiązania wykorzystują szyfrowaną komunikację radiową. Pozwala to na zabezpieczenie przez oszusta biegłego w sprawach software’owych. Połączenie tych dwóch czynników daje gwarancję wykrycia. Warto również nadmienić o pozostałych cechach takiego systemu. Przede wszystkim jest on całkowicie nieinwazyjny dla samego obrazu lub innego dzieła sztuki. Detektory tego rodzaju są bezprzewodowe, a same montowane są w ramie obrazu, przy czym jest to wykonywane w sposób całkowicie nieinwazyjny. W dodatku osoba postronna nawet nie będzie w stanie zauważyć różnicy, jeśli tylko będziemy chcieli, żeby rzeczywiście tak było. Ostatecznie uzyskuje się najefektywniejszą metodę ochrony obrazów przed kradzieżą.
System kamer
Alternatywnym rozwiązaniem jest system kamer. Pamiętajmy jednak, że jest to metoda znacznie mniej skuteczna. Ponadto nie jest to rozwiązanie dedykowane do ochrony dzieł sztuki. Nie zmienia to faktu, że po pierwsze może rzeczywiście przysłużyć się do zidentyfikowania złodzieja. Po drugie może również stanowić formę odstraszacza. Wadą tego rozwiązania jest z kolei wolniejszy czas reagowania. Jeśli złodziej będzie dostatecznie szybki, system kamer może nie okazać się wystarczającym systemem zabezpieczeń. Pozwala on również na późniejsze próby zidentyfikowania sprawcy. W praktyce jednak jest to trudne, więc nie jest to bardzo istotna zaleta. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować kamery w połączeniu z detektorami. W ten sposób uzyska się pełną ochronę.
Wynajęcie ochrony
Również jest to jakaś metoda, ale trudno rozpatrywać ją w tej samej kategorii co poprzednie. Co jest największą wadą tego rozwiązania? Oczywiście są to koszty. Zresztą są one niewspółmierne do efektu, który w ten sposób otrzymujemy. Efektywność nie jest więc specjalnie wysoka, a jednocześnie koszty są wysokie. Trudno więc rozpatrywać tę metodę jaką tę, którą rzeczywiście warto zastosować. Ponadto ludzie znacznie częściej popełniają błędy niż komputery. Jakie są zalety tego rozwiązania? Możliwość bezpośredniego szybkiego zareagowania przez to, że ochrona jest cały czas na miejscu.
Odpowiednie przechowywanie
W zasadzie można to potraktować jako inną kategorię i dlatego nie będziemy mocno wnikać w ten temat. Ochrona przed kradzieżą nie oznacza jeszcze, że dzieło sztuki jest optymalnie zabezpieczone. Mowa tutaj choćby o ograniczeniu ekspozycji na działanie promieni słonecznych czy unikanie posadowienia na nierównej powierzchni. Zresztą w wielu przypadkach obrazy kupowane z myślą o inwestycji nie są przechowywane na ścianie. W ten sposób jednocześnie są trudniejsze do zlokalizowania, a więc jest to również pewna formy ochrony przed kradzieżą. Oczywiście nieistotną z punktu widzenia muzeów, gdzie trzeba połączyć skuteczną ochronę z właściwą ekspozycją.
Pozostałe środki ochrony
Warto również wspomnieć krótko o innych elementach, które są powszechnie stosowane, a również są formami ochrony dzieł sztuki. Po pierwsze w wielu przypadkach obrazy są mocowane haczykami w ścianie. W ten sposób nie da się łatwo zabrać ich ze sobą. Po drugie wartościowe dzieła sztuki zawierają identyfikatory. Ponadto może znajdować się więcej elementów, które specjalistom pozwalają na skuteczne potwierdzenie autentyczności. Po trzecie w wielu muzeach stosuje się dodatkowe szyby, które uniemożliwiają bezpośredni kontakt z obrazem. Zresztą tutaj działanie może być dwojakie, ponieważ jednocześnie można lepiej wyeksponować dzieło choćby poprzez ograniczenie padającego światła. Oczywiście również sama automatyka może być implementowana w różny sposób. Mogą one być również usadowione w różnych miejscach. Czasem nieco dalej obrazu niż mogłoby się wydawać.
Najnowsze aktualności
Jak działają czytniki kontroli dostępu?
Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę...
Wykorzystanie radarów w systemach zabezpieczenia technicznego
W dobie rosnącej popularności systemów wizyjnych, analityki czy czujników ruchu radary zeszły na dalszy plan, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wciąż znajdują się one w powszechnym...
Systemy zwalczania dronów
Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie...