Ochrona obwodowa – czym jest i w jaki sposób działa?

maj 24, 2021

Ochrona obwodowa - czym jest i w jaki sposób działa?

Posiadając własny dom czy po prostu dysponując budynkiem o dowolnym innym przeznaczeniu nie możemy wychodzić z założenia, że nie jest on narażony na włamania oraz rabunki. Niestety, statystyki mówią wyraźnie, że te zdarzają się każdego dnia w ogromnych ilościach i po prostu zbyt śmiałym i pewnym siebie byłoby powiedzenie, że nas nie dotkną. Właśnie z uwagi na to trzeba podejmować odpowiednie kroki prewencyjne – a jednym z tych pierwszych jest postawienie na właściwy, sprawnie działający i dobrze dobrany do konkretnego przypadku system ochrony. Tym absolutnie podstawowym w przypadku mniejszych i większych działek jest ochrona obwodowa. Czym ona tak właściwie jest i jaki jest schemat jej działania? Czy można wdrożyć ją samodzielnie? Te wszystkie kwestie postaramy się opisać w naszym dzisiejszym wpisie.

Czym tak właściwie jest ochrona obwodowa?

Ochrona obwodowa to pierwsza linia obrony przed intruzami, którzy w sposób nieuprawniony wchodzą na działkę okalającą lokal mieszkalny lub budynek firmowy. System bazujący właśnie na niej sprawdza się doskonale w szczególności w przypadku dużych terenów, ale i odnajduje się również na tych mniejszych. Instaluje się go na ogrodzeniach, zwłaszcza na terenach przemysłowych i magazynowych, a coraz częściej również na posesjach prywatnych. Wykrywa on każdy ruch już na etapie zbliżania się do płotu czy innego rodzaju ogrodzenia, co może zawczasu zaalarmować inne elementy systemów bezpieczeństwa jeszcze zanim złodziej czy innego rodzaju przestępca dotrze do samego chronionego obiektu.

Specyfika ochrony obwodowej pozwala na swobodne poruszanie się mieszkańców wewnątrz strefy, jednak reaguje na próby wtargnięcia dowolnych osób spoza niej.

Jak dokładnie działa tego typu ochrona?

Działanie systemów ochrony napłotowej, które instaluje się wzdłuż ogrodzenia, bazuje przede wszystkim na drganiach wynikających z nienaturalnego naprężenia tegoż ogrodzenia. Systemy napłotowe są instalowane, jak sama nazwa sugeruje, na samym płocie, a ich zastosowanie jest wskazane przede wszystkim w przypadku najpopularniejszej siatki ogrodzeniowej. Każda zmiana w naprężeniu, ugięciu i skręcie tego ogrodzenia wysyła sygnał do specjalnego sterownika systemu, wewnątrz którego jest we właściwy sposób analizowana. Oznacza to, że system sam stara się odróżnić działania niepożądane od tych, które mogły być spowodowane chociażby zjawiskami pogodowymi – dzięki temu ograniczona zostaje liczba fałszywych alarmów, a wszystko działa w sposób sprawniejszy.

Nie zawsze stosuje się, bo i nie zawsze można to robić, systemy instalowane na płocie. Często korzysta się z ich naziemnych i podziemnych alternatyw. Do tych pierwszych zaliczyć można przede wszystkim specjalne bariery bazujące na podczerwieni lub mikrofalach. Profesjonalne nadajniki wiązki podczerwieni lub mikrofal instalowane są w towarzystwie odbiornika, a każdy niepożądany ruch wykrywany jest przy przecięciu ich wiązek. Inaczej wygląda sprawa w przypadku systemów instalowanych pod ziemią. W ich przypadku zakopuje się specjalne kable sensoryczne i parametryczne, albo też czujniki sejsmiczne lub hydrauliczne. Kable dbają o wytworzenie pola magnetycznego i wykrywanie zmian w jego obrębie, czujniki sejsmiczne alarmują w przypadku wykrycia drgań, a hydrauliczne – wykrywają zmiany ciśnienia. Te są powodowane przez nacisk wywierany na podłoże.

Czy system ochrony obwodowej da się wdrożyć w pełni samodzielnie?

Teoretycznie rzecz ujmując systemy ochrony obwodowej można wdrażać samodzielnie – ich montaż i uruchamianie nie należą do najtrudniejszych (zwłaszcza w przypadku tych instalowanych na płocie). Z tym, że systemy te najczęściej instalowane są w towarzystwie innych, już bardziej wewnętrznych systemów, stanowiąc zaledwie pierwszą warstwę całej struktury. W każdym przypadku najlepiej jest zatem sięgnąć po usługi profesjonalistów. Co bowiem najważniejsze, nie tylko zainstalują oni system w sposób prawidłowy i rzeczywiście funkcjonalny, ale i doradzą rozwiązanie idealne względem konkretnych potrzeb i uwarunkowań (chociażby rodzaju ogrodzenia). Firmy pokroju RCS Engineering działają na rynku na tyle długo, że są w stanie wypracować systemy idealne dopasowane do indywidualnych oczekiwań i wymagań konkretnego klienta i połączyć je ze sobą w taki sposób, aby funkcjonowały w zgraniu ze sobą, uniemożliwiając osobom z zewnątrz jakiekolwiek niepożądane z naszej strony działania.

Podsumowanie

Dobrze wdrożony system ochrony obwodowej jest w stanie zdziałać cuda i podnieść poziom bezpieczeństwa nie na papierze, a w rzeczywistości. Stanowi on świetną pierwszą linię ochrony i potrafi dać możliwość szybkiego zareagowania na wszystkie niepożądane rzeczy dziejące się w obrębie obiektu, jeszcze zanim te dotkną niego samego. Zanim jednak postawimy na niego, znajdźmy firmę, która zajmie się jego fachowym wdrożeniem – zwłaszcza, że system ten w swojej najlepszej postaci powinien towarzyszyć innym rozwiązaniom. Sprawdzi się tutaj doświadczone RCS Engineering, które na rynku działa długo, a które wie, jak profesjonalnie podejść do każdego najmniejszego elementu zabezpieczeń.

Najnowsze aktualności

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę...

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów

Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie...