Ochrona obrazów i dzieł sztuki
Anarya Alarm Gallery
Istnieje wiele sposobów kradzieży bezcennych dzieł sztuki, a powody ograniczają się do dwóch głównych potrzeb – miłość do sztuki i chęci zysku. Kradzież dzieł sztuki szybko stała się biznesem na skalę globalną, który zaraz za handlem narkotykami i bronią, szacuje się na 2 do 7 miliardów dolarów rocznie. Obecnie odnajdywanych jest maksymalnie do 10 procent zrabowanych cennych artefaktów czy kosztowności o bardzo dużym znaczeniu dla sztuki. Łatwość rabunku dzieł sztuki bardzo często wynika ze złych zabezpieczeń muzeów i galerii. Do dziś nie odnaleziony został obraz Vincenta van Gogha „Maki” (wycięte płótno z ram – wyłączony alarm, 7 z 43 działających kamer), słynny obraz Edvarda Muncha „Krzyk” (złodzieje pozostawili kartkę z napisem „dziękujemy za słabą ochronę”) czy przykład z polskiej galerii sztuki – dzieło Claude’a Moneta „Plaża w Pourville” (wycinanie kawałek po kawałku z ramy, po kilku godzinach wyjęcie obrazu i zastąpienie go kopią, brak systemu alarmowego i monitoringu). W historii nie brakowało złodziei, którzy kradli tylko po to, aby uświadomić właścicieli, jak fatalny jest poziom ochrony zbiorów. W 2003 roku z Whitworth Art Gallery w Manchesterze zaginęły trzy dzieła autorstwa Vincenta van Gogha, Pabla Picassa i Paula Gaugina, warte co najmniej 4 miliony funtów. Obrazy zostały odnalezione trzy dni później, zaledwie 200 metrów od miejsca popełnionego przestępstwa, z krótką notką: „intencją nie była kradzież, tylko uświadomienie wadliwej ochrony w muzeum”.


Skutecznym sposobem zabezpieczenia dzieł sztuki jest zastosowanie bezprzewodowych detektorów – montowanych bezinwazyjnie do ram obrazów lub innych wytworów artystów. Obecnie na rynku stosuje się różne rodzaje detektorów, jednak tylko te najskuteczniejsze posiadają akcelerometr 3-osiowy oraz żyroskop. Rozwiązanie takie daje pewność, że chroniony przedmiot nie został naruszony, przeniesiony, uszkodzony, a nawet dotknięty przez osoby zwiedzające, czy wykonujące prace konserwacyjne. Zastosowanie urządzeń bezprzewodowych umożliwia swobodną aranżację wystawy. Wykorzystywanie radiowych urządzeń w systemach zabezpieczenia technicznego może odbywać się wyłącznie przy zachowaniu szyfrowanej komunikacji. Tylko takie podejście daje stu procentową pewność, że sygnał nie zostanie podsłuchany, a detektor podmieniony.
Doskonałym rozwiązaniem do ochrony eksponatów w muzeach, galeriach, obiektach zabytkowych jest dystrybuowana przez RCS Engineering technologia ANARYA ALARM GALLERY. System oparty jest na aktywnych detektorach radiowych ze zintegrowanymi czujnikami wstrząsu. W czasie, kiedy urządzenia są zazbrojone, jakakolwiek zmiana położenia lub wstrząs eksponatu wywoła stan alarmowy. Każde zdarzenie rejestrowane jest w centrali alarmowej. Istnieje możliwość wywołania określonego presetu kamery zamontowanej w pobliżu, a także zobrazowanie zdarzenia na odpowiednim monitorze służb ochrony.
Anarya Alarm Gallery składa się z jednostki centralnej FLU, jednostek monitorujących FLM oraz detektorów FLA-07b. Centrala FLU oraz moduł FLM komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci TCP/IP. FLM jest modułem radiowym, który zbiera sygnały z bezprzewodowych detektorów FLA-07b zamontowanych bezpośrednio na eksponatach. Każde przekroczenie skonfigurowanego poziomu alarmu jest natychmiast wykrywane i przekazywane do jednostki nadrzędnej. W zależności od wymagań, możliwe jest skonfigurowanie tak systemu, żeby sygnalizował alarm już w momencie dotknięcia płótna obrazu przez osobę postronną. Detektory komunikują się z jednostką monitorującą FLM radiowo, na częstotliwości 868MHz. Standardowy zasięg pomiędzy elementami to 40 metrów. Poprzez wykorzystanie odpowiedniej anteny, możliwe jest zwiększenie mocy sygnału, przez co i wydłużenie zasięgu nawet do 80 metrów.


Detektory FLA-07b w zależności od rodzaju eksponatu, który ma być chroniony, można wykonać w różnych, odpowiednio dopasowanych, obudowach. Zarządzanie systemem odbywa się z poziomu oprogramowania serwerowego zbierającego wszystkie informacje z jednostki głównej. ANARYA ALARM GALLERY umożliwia integrację z kamerami obrotowymi CCTV poprzez wysłanie odpowiedniej komendy w celu wysterowania presetu. Częstym rozwiązaniem jest integracja z systemami nadrzędnymi, które agregują i wizualizują wszystkie sygnały odpowiedzialne za zabezpieczenia, tworząc jedną platformę bezpieczeństwa obiektu.

Skutecznie zabezpieczyć można nie tylko dzieła sztuki ale również inne ważne przedmioty dla Naszego biznesu. System ochrony takich przedmiotów musi być elastyczny w swojej strukturze w związku z częstą zmianą ich położenia. W konsekwencji stosowanie jakiegokolwiek okablowania jest w tym momencie niemożliwe. Idealnym rozwiązaniem jest bezprzewodowy detektor do ochrony mienia w systemie ANARYA ALARM. Dzięki niemu zabezpieczony zostanie samochód ciężarowy, kontener, maszyny, agregaty, generatory, wózki widłowe czy inne ważne przedmioty. Detektory wyposażone są w akcelerometr oraz żyroskop co stanowi skuteczną ochronę np. w przypadku przewiercania zbiorników paliw. Wielkość i kształt obudowy detektorów mogą być dostosowane do wymogów klienta.