Ochrona planów filmowych w praktyce

sty 30, 2022

Ochrona planów filmowych w praktyce

Bezpieczeństwo ekip i planów filmowych to bardzo złożone wyzwanie wymagające zapewnienia ochrony zarówno członkom ekipy, filmowej jak i całego sprzętu niezbędnego do realizacji zadań. Filmy kręcone mogą być praktycznie wszędzie i w każdych warunkach. To sprawia, że to naprawdę duże wyzwanie. Zatem jak można jemu sprostać, zapewniając przy okazji komfort pracy wszystkim osobom pracującym na planie?

Chociaż sama branża filmowa, jako taka nie należy do kategorii produkcji niebezpiecznych, w rzeczywistości istnieje wiele realnych zagrożeń, z którymi można się zmierzyć podczas filmowania, a wiele z nich jest specyficznych dla rodzaju produkcji filmowej. Dlatego tak ważna jest ochrona planu filmowego pod wieloma względami: ochrona osób i mienia, bezpieczeństwo BHP i PPOŻ., a teraz także bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Jak wygląda ochrona planów filmowych?

Sceny z udziałem aktorów oraz statystów możemy coraz częściej spotykać na ulicach naszych miast, w centrach handlowych, czy innych obiektach publicznych. Każde z tych miejsc wymaga profesjonalnej ochrony i indywidualnego podejścia.

Firmy z branży ochrony nastawione na bezpieczeństwo planów filmowych, zapewniają nie tylko ochronę fizyczną, ale coraz częściej sięgają po techniczne środki zabezpieczenia technicznego. Są to m.in. mobilne wieże do monitoringu wizyjnego, bariery oraz czujniki alarmowe. Na planie filmowym oprócz osób ochrony wymaga również drogi sprzęt, jakimi dysponuje ekipa, dlatego w miejscu produkcji muszą być zainstalowane urządzenia, które ułatwią wykrycie niebezpieczeństwa. Zapobieganie to najlepsza forma ochrony, dlatego współpraca pracowników ochrony i nowoczesnego monitoringu przynosi najlepsze rezultaty. Aktorzy, statyści, obsługa planu filmowego, kamery, oświetlenie, scenografia i rekwizyty są dzięki temu bezpieczne.
Szczególnej ochrony i uwagi wymaga zabezpieczenie środków pirotechnicznych wykorzystywanych przy efektach specjalnych w filmach.

Nowoczesny sprzęt do ochrony planów filmowych

Ekipa filmowa jest skupiona na kręceniu scen, dlatego tak często zapomina o pilnowaniu wyposażenia czy zapewnieniu bezpieczeństwa znanym aktorom. Nowoczesny sprzęt monitorujący, pozwalający na śledzenie ruchu osób postronnych i pojazdów jest niezwykle przydatny. Systemy kontroli dostępu, mogą być w szybki i łatwy sposób wdrożone na planach filmowych. To pozwala na pełną ewidencję wejść. Ułatwia to także nadzorowanie i zarządzanie tym, kto może przebywać na konkretnym terenie. Co jest wykorzystywane do tego celu? To karty dostępu z innowacyjnymi czytnikami, które gwarantują kontrolą osób zbliżających się do aktorów i sprzętu na planie filmowym. Takie właśnie miejsca wymagają identyfikacji osób. Dodatkowo alternatywą do klasycznych kart mogą być telefony komórkowe. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można zarządzać kontrolą dostępu, bez potrzeby kodowana kart. Wjazd i wyjazd z planu filmowego jest często zabezpieczony szlabanem, a jego podniesie jest możliwe dzięki weryfikacji uprawnień. Dlatego połączenie technologii i ochrony fizycznej jest doskonałym pomysłem i skuteczną ochroną planu filmowego.

Dodatkowo systemy z aktywnymi tagami radiowymi i czujnikiem detekcji zmiany położenia, danej osoby, zapewnia aktorom bezpieczeństwo. Jeżeli zdjęcia kręcone są na większym terenie, aktorzy są dodatkowo chronieni. Do zasłabnięcia czy nieprzewidzianego ataku ze strony natarczywego fana może dojść zawsze, dlatego wzmocnienie środków ochrony podnosi komfort pracy osób pracujących na planie.

Komfort pracy

Praca na planach filmowych to bardzo duży stres dla ekipy. Cała praca jest mocno uzależniona od napiętych terminów, a budżety na produkcję są zawsze sztywno określone. Dodatkowo wszystkim osobom zależy, aby nagrane sceny sprawiły, że dany film czy serial stanie się wyjątkowy.
Niestety czasem tłumy gapiów czy paparazzi dodatkowo utrudniają tę pracę.
Zadaniem osób zabezpieczających plan filmowy jest, aby ochrona była zarówno skuteczna, jak i maksymalnie dyskretna, a zdjęcia były realizowane zawsze zgodnie z harmonogramem – bez względu na lokalizację czy jakiekolwiek inne warunki.
Trzeba pamiętać, że przy wyborze systemów zabezpieczenia technicznego należy kierować się łatwością adaptacji danego rozwiązania. Ponieważ warunki pracy i charakterystyka danego miejsca potrafi zmieniać się z godziny na godzinę. Technologia ma nam towarzyszyć, pomagać nam, ale nigdy nie ograniczać. Pamiętając o tych wszystkich zasadach uda nam się zapewnić komfort wszystkim członkom ekipy.

Najnowsze aktualności

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę...

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów

Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie...