Na co zwrócić uwagę wybierając czujniki ruchu?

sie 19, 2021

Automatyka znacząco ułatwia nasze życie, a skala tego zjawiska będzie coraz większa. Ostatecznie oprogramowanie pozwala robić wiele rzeczy skuteczniej niż w przypadku bezpośredniej pracy ludzi. Po pierwsze w wielu sytuacjach wykorzystanie algorytmów i elektroniki jest tańsze. Po drugie w przypadku potrzeby niezawodności również przejawia się przewaga oprogramowania nad pracą człowieka. Najlepszym przykładem, który łączy te kwestie, będzie główny temat tego artykułu. Czujniki ruchu to rozwiązania bardzo skuteczne, które nie prowadzą do powstawania błędów. Jednocześnie pobór energii jest w tym przypadku znikomy. Nie można porównywać kosztów do pilnowania danego miejsca przez człowieka. Jest to więc bardzo wartościowe rozwiązanie, co nie zmienia faktu, że w ramach tej kategorii nadal istnieją lepsze oraz gorsze wybory. Spróbujemy zoptymalizować proces wyboru poprzez podawanie informacji choćby odnośnie tego, na co zwracać uwagę. Efektem będzie obniżenie kosztów przy zachowaniu najlepszych efektów. Na co zwrócić uwagę wybierając czujniki ruchu?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru czujnika ruchu?

Rozpoczniemy od przedstawienia w ogólności czynników, które należy uwzględnić, jeśli wybieramy czujnik ruchu. Które parametry okazują się kluczowe? Ważny jest obszar, który jest obejmowany przez działające urządzenia. Niezwykle istotne jest rozróżnienie pomiędzy elektroniką, która zajmuje się wykrywaniem ruchu oraz obecności. Ponadto rodzaj powinien być dostosowany do mogących pojawić się problemów. Pozostaje również kwestia najczęściej wybieranych kierunków ruchu. Do wszystkiego dochodzą dodatkowe niekorzystne czynniki, które mogłyby utrudnić pracę czujników. Być może warto je uwzględnić w swoich rozważaniach? Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb. Oczywiście całość uzupełniają koszty, które zawsze stanowią uzupełnienie balansu pomiędzy jakością a inwestycją i eksploatacją. 

Dostosowanie do potrzeb

Powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak precyzyjna ochrona jest wymagana na danym terenie. Inaczej będzie się to prezentować w przypadku podwórka, gdzie znajduje się samochód niskiej klasy, a inaczej w przypadku bezcennego dzieła sztuki. Ponadto dochodzi do tego kwestia obszaru. Potrzeby sprowadzają się również do sytuacji, które mogą wystąpić. W dużej mierze te kwestie determinują zarówno jakość czujnika, jak i jego rodzaj.

Rodzaj czujników ruchu

Podziały zwykle mogą występować w zależności od przyjętego kryterium. Sytuacja jest podobna w przypadku czujników ruchu. W zależności od zastosowanej technologii wyróżniamy przede wszystkim PIR, HF i Ultrasonic. Pierwsze działają w oparciu o podczerwień oraz źródła ciepła. HF (z ang. High Frequency) wykorzystują niskiej częstotliwości fale mikrofalowe, które analizują ruch w postaci zaburzenia generowanej fali. Trzeci rodzaj, czyli ultrasonic, to rozwiązanie, które wykorzystuje ultradźwięki. Które z tych rozwiązań warto wybrać? Wszystko zależy od potrzeb. Niektóre są bardziej podatne na zakłócenia, inne są droższe. Możemy również wskazać podział wykorzystujący kryterium zapotrzebowania. Dotyczy to czujników wykorzystywanych wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Jeszcze inne są bardziej uniwersalne i sprawdzą się w obu warunkach.

Zasięg działania

Jest to jeden z kluczowych czynników wyboru, ale nie wymaga dokładnej analizy. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, że niektóre czujniki ruchu działają w obszarze detekcji 360 stopni. W tej sytuacji montaż na suficie nie zaburza wyglądu pomieszczenia, a jednocześnie jest skuteczny w dowolnym jego miejscu. System, który jest zbudowany przy wykorzystaniu tego rozwiązania, jest gwarancją skuteczności. Wraz ze wzrostem zasięgu działania, rosną również koszty i znów jest to element, który wymaga optymalizacji.

Pozostałe czynniki wyboru

Istnieje jeszcze wiele kryteriów wyboru i spróbujmy przeanalizować je pokrótce. Po pierwsze cena. To z kolei trudny do analizy temat, ponieważ stopień komplikacji rośnie w zależności od wymagań co do produktu. Po drugie sposób montażu. W niektórych sytuacjach bezproblemowo można ułożyć kabel zasilający. W innych przypadkach będziemy  poszukiwać rozwiązań bezprzewodowych. Po trzecie rozdzielczość, która w przypadku czujników ruchu może być rozumiana jako stopień dokładności. Po czwarte możliwość sterowania. Tutaj znów musi zostać zachowany balans pomiędzy łatwością obsługi a funkcjonalnością. Pamiętajmy jednak, że czujniki ruchu mają dokładnie sprecyzowane zadania i nadmiar funkcji nie jest kwestią pierwszoplanową. Po piąte design, ponieważ nie chcemy, żeby czujka była nieestetyczna oraz żeby nie pasowała do reszty pomieszczenia. Energochłonność nie jest kwestią najważniejszą, ponieważ zużycie prądu przez tego rodzaju technologie jest niewielkie.

Podsumowanie

Wybór czujnika ruchu nie jest skomplikowany, ale należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Podstawą jest dopasowanie rozwiązania do własnych potrzeb. Dotyczy to choćby zasięgu działania, dobranej technologii (od której zależy dokładność urządzenia) czy częstotliwość. Wszystko powinno być oczywiście konfrontowane z kosztami. Ponadto można wymienić jeszcze wiele czynników, które powinny być analizowane. Są one jednak mniej istotne niż poprzednie. Do tej kategorii możemy zaliczyć choćby sposób montażu (czy urządzenie jest bezprzewodowe) czy jego wygląd. Najważniejsze jest jednak zapewnienie bezpieczeństwa, a więc to właśnie ono powinno być podstawą dokonywania wyboru.

Najnowsze aktualności

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Jak działają czytniki kontroli dostępu?

Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko w dużych korporacjach, ale również w lokalnie działających firmach. Pozwala efektywniej zarządzać wybranymi obszarami, a także zapewnia ochronę...

Systemy zwalczania dronów

Systemy zwalczania dronów

Bezzałogowe pojazdy są systematycznie wprowadzane do naszego codziennego życia. Samochód bez kierowcy, samolot bez pilota, statek bez nawigatora, wszystko to już jest rzeczywistością. Urządzenie...